Wolontariat

Wolontariat w Ośrodku Pomocy Społecznej w Słubicach  działa w oparciu o ustawę z dnia 24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. 
Wolontariat wg definicji Centrum Wolontariatu to „bezpłatne, świadome, dobrowolne działanie na rzecz innych wykraczające poza więzi rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie”.

Kto może być wolontariuszem?

  • Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie pomoc jest potrzebna.
  • Wolontariusz to osoba, która nieodpłatnie i z własnej ochoty podejmuje działania społeczne w ramach zadań określonej instytucji czy organizacji.
  • Wolontariuszem można zostać niezależnie od wieku, płci, rasy, narodowości, wykształcenia, wyznania itp., należy mieć pełną zdolność do czynności prawnych.
  • Aby wolontariuszem mogła zostać osoba niepełnoletnia, potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego, który w imieniu wolontariusza podpisuje odpowiednie porozumienie mające na celu regulację podejmowanych zadań.

Wolontariusz w OPS

Ośrodek Pomocy Społecznej to miejsce, gdzie w sposób naturalny spotykają się osoby potrzebujące pomocy z osobami, które chcą pomagać. Wolontariat w Ośrodku Pomocy Społecznej w Słubicach ma na celu rozszerzenie wachlarza pomocy udzielanej potrzebującym bez ponoszenia nakładów finansowych. Wolontariusze, którzy chcą podejmować działania społeczne w instytucjach pomocy społecznej mają – niespotykaną w innych organizacjach – możliwość szerokiego pola do działania. Mogą zajmować się dziećmi, seniorami, bezrobotnymi, osobami niepełnosprawnymi. Mogą podejmować pracę z grupą osób, a także indywidualnie, mogą także włączać się w organizację imprez okolicznościowych.

Kogo potrzebujemy?

Ośrodek Pomocy Społecznej w Słubicach potrzebuje wolontariuszy między innymi do:

  • indywidualnej pomocy osobom niepełnosprawnym, starszym, samotnym, tj. towarzyszenia im, rozmawiania z nimi, pomocy w wyjściu na spacer, czy też poczytaniu książki, gazety,
  • pomocy dzieciom i młodzieży w odrabianiu lekcji, ewentualnie nadrabianiu zaległości szkolnych w Placówce Wsparcia Dziennego

 

Osoby zainteresowane współpracą z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Słubicach proszone są o kontakt pod nr.tel: 95 758 23 94 bądź wysłaniu ankiety i przesłaniu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ankieta w załączeniu.

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (kwestionariusz poprawiny na wolontariat.doc)kwestionariusz poprawiny na wolontariat.doc 197 kB